شرکت بازرگانی مارینا پیمان خلیج پارس (کارگزار رسمی گمرک ایران)

اجرای کلیه امور مربوط به ترخیص کالا، واردات، صادرات، ترانزیت، تخلیه و بارگیری کالاهای فله و کانتینری


شرکت بازرگانی مارینا پیمان خلیج پارس شرکت بازرگانی مارینا پیمان خلیج پارس

کنوانسیون های حمل و نقل


با انواع کنوانسیون های حمل و نقل آشنا شوید. کنوانسیون های CMR , TIR, COTIF

کنوانسیون  CMR: این کنوانسیون جهت تأمین منافع و حقوق دست اندرکاران حمل و نقل جاده ای و یکنواخت کردن شرایط حاکم بر قرارداد حمل و نقل بین المللی جاده ای ایجاد شده است. راه نامه میتنی بر این کنوانسیون سندی است غیر قابل معامله که جهت حمل کالا با کامیون مورد استفاده قرار می گیرد. اگر کامیون از کشورهای عضو این کنوانسیون باشد در صورت پلمپ صحیح و سالم در کشور مبدأ تا گمرک مقصد مورد بازدید قرار نمی گیرد مگر این که مورد خاصی داشته باشد.  


کنوانسیون  TIR: این کنوانسیون برای ایجاد تسهیلات در رابطه با تشریفات گمرکی کامیونهای حامل کالا که در جاده های بین المللی تردد و از گمرکات کشورهای ثالث عبور می کنند تدوین و به مرحله اجرا درآمده است.


کنوانسیون COTIF : این کنوانسیون مربوط به حمل و نقل بین المللی با راه آهن است.


ارزش CIF کالا : ارزش کالا + بیمه + کرایه حمل


تعرفه های ترجیحی : به منظور ایجاد انگیزه و برقراری تسهیلات جهت ورود و صدور کالا برقرار می شود و حد پائین تری از حقوق گمرکی برای گروهی از کشورها تعیین و اعمال میشود که آن را تعرفه ترجیحی مینامند.


نرخ ارز : برای محاسبه ارزش کالا جهت پرداخت حقوق و عوارض گمرکی ارزش کالا که با پول خارجی فاکتور شده است باید به ریال ایران تبدیل شود و نرخ ارز برای محاسبات گمرکی نرخ رسمی ارز در کشور می باشد که توسط بانک مرکزی همه روزه اعلام و ابلاغ می شود.  


بار انداز : محل سرپوشیده ای است كه یك یا چند طرف آن دیوار نداشته و كالا ها به منظور محفوظ ماندن از برف و باران و تابش منظم آفتاب در آنجا نگه داشته می شود.  


بار نویسی : مامورین مخصوص موقع تخلیه کالا از وسايط نقلیه، به تدریج ریز آن را مینویسند تا بعدا با بارنامه و مانیفست تطبیق داده شود.


تعهد ترانزیت : سندی است که توسط گمرک تنظیم می شود و به موجب آن اجازه داده میشود که کالاها به طور ترانزیت گمرکی بدون پیش پرداخت حقوق و عوارض ورودی حمل شوند و معمولا حاوی کلیه مشخصات لازم برای تعیین حقوق و عوارض ورودی در مورد مقتضی و یک تعهد تضمین شده مبنی بر ارايه کالاها با مهر و موم گمرکی و سیم و سرب دست نخورده به دفتر گمرکی مقصد میباشد.


عدل : به یک واحد کالا گفته میشود که در صندوق یا کارتن یا گونی و حصیر و غیره بسته بندی شده باشد.


فله : به کالاهایی که بدون لفاف، در واگنها یا کامیونهای اتاقدار و یا کشتی حمل میشود فله میگویند. کالاهایی مانند شکر، گندم، حبوبات و علوفه و از این قبیل به صورت فله حمل میشود.


پروفورما : سیاهه خریدی است كه فروشنده از مبدا به عنوان پیشنهاد فروش, یا تعیین ارزش و شرایط فروش, صادر میكند. این سیاهه قبل از سفارش كالا باید به تأیید مركز تهیه و توزیع مربوطه رسد. پروفورما را پیش فاكتور نیز مینامند.


استریپت کردن کالا : تخلیه کانتینر


استاف : بارگیری کالا در کانتینر


تمام فعالیت های این سایت مطابق با قوانین جمهوری اسلامی ایران است و کلیه حقوق آن متعلق به شرکت بازرگانی مارینا پیمان خلیج پارس می باشد.